yekmive

خوراک دام و طیور

loading more yekmive

خوراک دام و طیور

نقش تغذيه در موجودات زنده برهيچ کس پوشيده نيست. هرموجود جاندارداراي ويژگي دريافت انرژي از محيط اطراف خود و تغيير و تبدیل انرژی است و دام و طیورها هم از این قائده مستثنی نیستند. خوراک های دام و طیور عبارتند از: ذرت، جو، ینجه، گندم، چربی، علوفه های با پروتئین بالا، کنسانتره و مکمل های انرژی.

اگر این خوراک به مقدار کافی به دام و طیور نرسد، بازده تولید آن ها کاهش می یابد. امروز به دلیل افزایش جمعیت وافزایش تقاضای گوشت و مرغ، کارخانجات و شرکت های تولید کننده دام وطیور هم تولید خود را بالا برده اند. صاحبان دام برای خرید خوراک دام خود زیر قیمت بازار، می توانند به صورت مستقیم از منابع فروش خریداری نمایند.

واردات خوراک دام و طیور

سالانه حدود ۳ میلیارد دلار صرف واردات خوراک دام و طیور می شود؛ اصولا عمده نیاز وارداتی ایران به محصولات علوفه ای چون ذرت، جو و گندم است. در مجموع ۸۰ درصد خوراک دام ایران به واردات وابسته است. اما در داخل کشور افرادی هستند که بخش عمده این نیازها را تامین می کنند و به فروش می رسانند.

انواع خوراک دام و طیور

یونجه

این گیاه نه تنها به دلیل مواد مغذی موجود در آن ارزش غذایی بالایی دارد، بلکه باعث تقویت املاح خاک می شود. برگ یونجه، حاوی ۷۰ درصد پروتئین خام و ۵۰ درصد وزن ینجه مربوط به آن است. بنابرین هنگام حمل و نگهداری در انبار باید مواظب بود. افزودن  پودر ینجه به غذای مرغان، علاوه بر خوش رنگ شدن زرده تخم مرغ، جوجه آوری آن ها را زیاد می کند.

غلات

به علت وجود کربوهیدرات بالا درغلات، محتویات انرژی آن ها را افزایش داده اما پروتئین آن ها کم است.حین استفاده برای گاو های شیری باید فرآوری شوند تا پوسته خارجی آن ها شکسته شده و هضم آن ها بهترصورت بگیرد؛ درغیر این صورت، دانه ها به طور کامل از طریق مدفوع دفع می شوند.

جو

جو منبع مناسبي از انرژي و خوراكي ايده آل براي دام ها محسوب می شود. انرژي بالا همراه با قابليت تخمير آن در شکم باعث افزايش وزن سريع و افزايش توليد و پروتئين شير مي شود. از جو بين 25 تا 45 درصد بخش كنسانتره جيره گاوهاي شيري استفاده می شود.

ذرت

دانه ذرت برای دام و طیور از منابع با محتوای انرژی بالایی است که نشاسته موجود در آن، سبب این امرشده است. از سوی دیگر، جوانه ی روغنی دانه ذرت، انرژی آن را چند برابر می کند.

گندم

 این محصول از نظر ارزش غذایی مشابه سایر غلات است و در کشورهای مختلف از منابع مهم جیره طیور است.

مکمل

مکمل های انرژی برای حیوانات بسیار انرژی زا هستند؛ میزان انرژی آن ها حدودا سه برابر غلات است. از منابع مختلفی مانند سویا، هسته نخل یا خرمای روغنی، پیه، روغن ماهی و غیره این چربی حاصل می شود.

شبدرها

به دلیل داشتن پروتئین بالا ارزش غذایی بالایی دارد؛ بهترین زمان برداشت شبدر اوایل گل دهی است به دلیل این که موادمغذی با مقدار زیادی را خواهد داشت.

روش های شناسایی ارزش غذایی خوراک های دام و طیور

از روش های مختلفی به منظور این که مواد خوراکی قابل مصرف در خوراک دام و طیور ارزشیابی شود، استفاده می شود که از طریق آن اطلاعاتی مانند: غلظت مواد معدنی، ضد مغذی، قابلبت هضم، متابولیسم، خوش خوراکی و خواص فیزیکی و شیمیایی خوراک دام و طیور بدست می آید.

 این کارها انجام می گیرد که متخصصین و کارشناسان دامپروری با استفاده از این اطلاعات بتوانند جهت ذخیره سازی، جیره نویسی، فرآوری و مصرف مواد خوراکی بتوانند تدابیری اتخاذ کنند.

راه های تعیین مواد مغذی خوراک دام و طیور کدامند؟

·         روش های تجزیه شیمیایی که عمدتا در آزمایشگاه انجام می شوند.

·         روش های بیولوژیکی که از حیوانات استفاده می شود و مواد خوراکی روی حیوان آزمایش می شود.

·         روش های میکروبیولوژیکی که در آن از میکروارگانیزم ها استفاده می شود.

قیمت خوراک دام و طیور به چه صورتی است؟

تعیین قیمت های  خوراک دام و طیور ازطریق  دفاترثبت حواله و شرکت های وارد کننده صورت می گیرد و بر اساس وزن پول تعیین می شود. قیمت های اعلام شده بدون گرفتن کرایه حمل حساب می شوند. سایت هایی نظیر یک میوه وجود دارند که از طریق آن ها می توانید به آسانی برای خریدو فروش خوراک دام و طیور اقدام کنید. چه قصد خرید داشته باشید چه قصد فروش این سایت چنین امکانی را برای شما فراهم می آورد.

نتیجه گیری

خوراک دام و طیور از مهم ترین موضوعات برای دامدارن و مرغداران است که مواد مختلفی در آن ها استفاده شده است. واردارت خوراک در صورتی که در کشور با تولید انبود همراه باشد روند کاهشی طی می کند و این موضوع بر چرخه تولید داخلی کمک بسزایی می کند. روش های آزمایشگاهی و بیولوژیکی از متداول ترین روش های ارزشیابی مواد مغذی خوراک دام و طیور هستند. برای خرید انواع خوراک طیور می توانید به سایت یک میوه مراجعه کنید.


خرید خوراک دام

خریدار خوراک دام برای خرید و فروش عمده خوراک دام بهترین راه حل اش استفاده از بازار فروش عمده یک میوه است، در بازار خرید و فروش عمده کشاورزی یک میوه فروشنده خوراک دام برای فروش عمده خوراک دام خود اقدام به ثبت آگهی و اعلام فروش خوراک دام می کند و خریداران به راحتی می توانند با مشاهده آگهی فروشنده محصولات کشاورزی در یک میوه از تامین کننده خوراک دام مستقیم و بدون واسطه اقلام به خرید عمده خوراک دام مصرف داخل و حتی اقدام به خرید خوراک دام صادراتی نمایند.
با استفاده از خدمات آنلاین سامانه کشاورزی یک میوه فروشنده و خریدار محصولات کشاورزی و همچنین تولید کنندگان و صادرکنندگان محصول کشاورزی بهتر و راحت تر همدیگر را پیدا خواهند کرد. با آگاهی از قیمت خوراک دام معامله بهتری را انجام خواهید داد....