yekmive

گاو و گوسفند و میش و بز کهره گوساله

loading more yekmive

گاو، گوسفند، بز، میش و کهره

همانطور که می دانید، پستاندارانی چون گاو، گوسفند، بز، میش و کهره در زندگی انسان ها بسیار موثر هستند طوری که نبود آن ها بدن انسان را دچار کمبود های جدی چون کمبود کلسیم، ویتامین های ب، د، فسفر و پروتئین می کند؛ بنابراین پرورش و نگهداری این حیوانات بسیار حائز اهمیت و ضروری است. در این مقاله سعی داریم توضیحاتی در مورد آن ها ارائه دهیم.

گاو

از حیوانات اهلی پستاندار است که از علف تغذیه می کند. انسان گاو را برای استفاده از گوشت، تولید شیر و هم چنین استفاده از فضولات آن ها برای کود حیوانی نگهداری می کنند. پوست گاوبرای تولید چرم در زمینه های مختلف مانند کفش چرم ،لباس و کیف و... استفاده می شود. این موارد از لحاظ اقتصادی بسیار پرسود هستند.

قریب به ۵۰ درصد منبع گوشت ایران و جهان از گوشت گاو تامین می شود. علاوه بر تامین گوشت، محصولات لبنی حاصل از شیر گاو مانند پنیر، ماست، خامه،کشک و... نیزدلالت بر اهمیت این پستاندار دارد.

نژاد گاو های ایرانی

گاو تالشی، نجدی، سیستانی، گلپایگانی و سرابی

گوسفند

پستانداری است که از شیر،گوشت، پشم و پوست آن در زمینه هایی چون تولید محصولات لبنی، آشپزی، ریسندگی و بافندگی استفاده می شود. شیر گوسفند نسبت به گاو گرم تر و غلیظ تر می باشد افرادی که در زمینه خرید و فروش گوسفند فعالیت دارند، آن را به صورت کیلویی مبادله می کنند و این عمل را بسیار پرسود تلقی می کنند.

انواع نژاد گوسفند ایرانی

نژاد گوسفندان دوقلوزایی، پشمی، گوشتی و پوستی است. در ادامه خصوصیات گوسفندانی از نژاد دوقلوزایی  را خواهیم گفت.

نژاد گوسفند افشاری: پرورش و خرید و فروش این گونه بسیار با صرفه است زیرا از کیفیت گوشت و شیر بالایی برخوردار است. این گونه توانایی دوقلو زایی دارند و در استان های زنجان و چند استان دیگر به وفور یافت میشوند.

نژاد گوسفند مهربان: از جمله نژادهای دوقلو زایی ایران به شمار می رود و عموما وزن سنگینی دارند.

بز

منشا نژادهای بز، بز وحشی است لازم به ذکر است بگویم به بچه بز، بزغاله و به بزغاله شش ماهه کهره می گویند. گونه هایی از آن ها از جهت اقتصادی اهمیت بالایی دارند. مثلا نژاد های توگن و سانن توانایی تولید شیر زیاد را دارند و دوقلوزایی در آن ها مشهود است. بقیه نژاد ها از جهت گوشت کیفیت بالایی دارند.

تفاوت گوسفند و بز

·        گوسفند بدون ریش اما بز دارای ریش است.

·        گوسفند پشم دارد و در ریسندگی و بافندگی کاربرد دارد اما بز دارای پوست است.

·        اکثر بزها شاخ دارند در حالی که تنها گوسفند نر دارای شاخ می باشد.

تفاوت گوشت بز و گوسفند چگونه است؟

اگر بخواهیم صرفه اقتصادی در مورد تغذیه بین گوسفند و بز را در نظر بگیریم، بز به صرفه تر است؛زیرا هم مواد غذایی کمتری می خورد و هم از شاخ و برگ درختان تغذیه می کند در حالی که گوسفند شاخ و برگ نمی خورد. تفاوت دیگر در سفت بودن گوشت بز نسبت به گوشت گوسفند می باشد.

شباهت شیر بز به شیر انسان

از نکات قابل توجه شیربز، شباهت آن به شیر انسان می باشد و در مواردی به عنوان جایگزین شیر نوزادان به کار می رود.

میش

گوسفند ماده میش نامیده می شود پرورش میش ها علاوه بر سود اقتصادی حاصل از فروش شیر و محصولات لبنی، به دلیل ماده بودن جنس آن و توانایی زاییدن تعداد بره ها بالا رفته و سود کلانی از تجارت آن بدست می آید؛ البته در صورت دوقلوزایی میش ها این امر چند برابر می شود‌.

نتیجه گیری

همه ما از اهمیت حیوانات اشاره شده در بالا آگاه هستیم. منبع تامین شیرو فراورده های لبنی در درجه اول گاو و سپس گوسفند و بز می باشد. شیر بز بهترین جایگزین شیر مادراست و شیر گوسفند نسبت به شیر گاو غلیظ تر می باشد.

در مقاله بالا سعی شد نگاه اجمالی به پستانداران تامین کننده شیر و گوشت جامعه بپردازیم و نکاتی را درمورد خرید و فروش آن ها و صرفه اقتصادی که دارند توضیح دهیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد. در آخر برای خرید یا فروش این دسته حیوانات سایت یک میوه می تواند به شما کمک کند.


خرید گوسفند

خریدار گوسفند برای خرید و فروش عمده گوسفند بهترین راه حل اش استفاده از بازار فروش عمده یک میوه است، در بازار خرید و فروش عمده کشاورزی یک میوه فروشنده گوسفند برای فروش عمده گوسفند خود اقدام به ثبت آگهی و اعلام فروش گوسفند می کند و خریداران به راحتی می توانند با مشاهده آگهی فروشنده محصولات کشاورزی در یک میوه از تامین کننده گوسفند مستقیم و بدون واسطه اقلام به خرید عمده گوسفند مصرف داخل و حتی اقدام به خرید گوسفند صادراتی نمایند.
با استفاده از خدمات آنلاین سامانه کشاورزی یک میوه فروشنده و خریدار محصولات کشاورزی و همچنین تولید کنندگان و صادرکنندگان محصول کشاورزی بهتر و راحت تر همدیگر را پیدا خواهند کرد. با آگاهی از قیمت گوسفند معامله بهتری را انجام خواهید داد....